Правилна исхрана на доенчиња и мали деца (втор дел)

babyfeeding

Колку пати треба да се дои бебето?

Дали бебето цица доволно млеко?

Треба ли на бебето да му се дава дополнително вода?

Дали бебето треба да се дои или храни секогаш кога плаче?

Исхрана со шише

Протеински состав на детската или инфант формула

потребно ли е дополнително додавање на витамини и минерали во првите 4-6 месеци?

Правилна исхрана на доенчиња и мали деца (прв дел)

Mother-and-Child

Исхрана во доенечка возраст

Доење

Зошто мајчиното млеко е најдобрата храна за бебето?

Исхрана на мајката за време на доењето

Што да избегнува мајката која дои?

Суплементи и доење

Подготовка на мајката и детето за доење

 

Алергија кај бебе

  alergija bebe 

Што е алергија кај бебе?

Најчести назални алергии кај бебињата

Како да препознаете дали се работи за алергија?

Превенција на појавата на алергија кај бебето

Како да препознаете на што е алергично бебето?

 

Кога и како да се воведе мед во исхраната на детето

bebe13Медот е природна храна со пријатен мирис и вкус. Содржи прости шеќери, витамини, минерали, ензими и делува позитивно на апетитот и перисталтиката. Децата треба да јадат мед наместо шеќер. Поради можна појава на алергија, треба да се внимава кога се воведува медот во исхраната на детето, особено во семејства каде има изразена преосетливост на храна или алергии.

Генерално, медот е идеална слатка храна за деца. Со оглед на тоа дека е лесно сварлив и сладок, мал е бројот на деца кои не го прифаќаат во својата исхрана. Медот е важен за нормален развој на детскиот организам. 80% од медот е природен шеќер (гликоза и фруктоза) кој не треба да се вари, каде по неговото консумирање преминува во крвотокот каде брзо ги пополнува резервите на шеќер во црниот дроб и мускулите.

ПАМЕТЕН ПРЕБАРУВАЧ

a-rezultati1

Hotels Macedonia

sidebar-hotelsmacedonia

Atravel

sidebar-atravel

pliva reklama

Elco - web design

sidebar-ad4

Здрава Исхрана

Најава за корисници

.

.

              

                       Connect With Us

Contact Us

Адреса: ТЦ Ѓорче Петров, Скопје, Македонија

Tel: +(389) 2 3176 929

Email: info@zdravstvo.eu.mk